Jak uzyskać większy kaliber borówki?

enermax wiekszy kaliber borowki

Większy kaliber borówki przekłada się na zysk dla plantatorów. Aby uzyskać dorodne i bardziej wyrównane owoce, producenci mogą skorzystać z nowego rozwiązania – nawozu ENERMAX ze specjalnie wyselekcjonowanym aminokwasem. Jego zadaniem jest nie tylko właściwe odżywienie owocujących roślin, ale również dostarczenie składników stymulujących intensywniejsze podziały komórkowe w owocach.

Zabiegi nawożeniowe i składniki produktów aplikowanych w poszczególnych uprawach muszą być dostosowane do fazy wegetacyjnej i bieżących potrzeb roślin. Od momentu gdy na plantacjach borówki amerykańskiej rozpoczyna się zawiązywanie owoców, konieczne jest wykluczenie ze stosowanych pożywek azotu. Trzeba wtedy postawić na nawozy o odpowiednio dobranych proporcjach pozostałych składników mineralnych. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który będzie miał wpływ na jakość plonów. Dodatkowo można wspomóc rośliny, korzystając z preparatów wzbogaconych o substancje o dobroczynnym działaniu, które zwiększają i wyrównują kaliber owoców.

Enermax wyrownane owoce borowki
Dojrzewające owoce borówki amerykańskiej – większy rozmiar i wyrównany kaliber po zabiegach nawożeniowych

ENERMAX i PLANTAFOL bez azotu – nowości od Amagro

Rozwiązaniem, które bardzo dobrze sprawdzi się do tego celu, jest nawóz ENERMAX, od niedawna dostępny również w Polsce. Produkt włączono do programu zabiegów m.in. na plantacji borówki amerykańskiej odmiany Bluecrop u pana Konrada w okolicach Przybyszewa (gm. Promna). Doradca sadowniczy Karol Madej, pomagał właścicielowi w doborze produktów. Początkowo rekomendował zrównoważone nawozy azotowe, następnie podawanie wapnia i standardowe nawożenie dolistne, w tym PLANTAFOL z przewagą potasu i z azotem. W okresie kwitnienia stosowany był fosfor, wpływający na podział komórek. Gdy rozpoczęło się zawiązywanie owoców, na plantację wprowadzono dwa nowe produkty: ENERMAX oraz bezazotowy wariant nawozu PLANTAFOL.

Doradca Karol Madej i Krystian z Amagro polecają ENERMAX i PLANTAFOL

– ENERMAX to produkt wyrównujący, zwiększający kaliber owoców, mamy go w ofercie od tego rokuMa on w składzie fosfor, potas i mikroelementy, które bardzo dobrze odżywiają rośliny podczas intensywnego wzrostu owoców. Jego wyróżnik to specjalnie wyselekcjonowane aminokwasy, stymulujące podziały komórkowe. Dzięki temu kaliber owoców jest bardziej wyrównany, są one większe, czyli uzyskujemy dużo lepszy, bardziej jakościowy plon handlowy 

– mówi Krystian Kieszek z firmy Amagro.

– Testujemy wszystkie produkty, zanim wprowadzimy je do naszej oferty. Producent nawozu ENERMAX przedstawił nam wyniki licznych doświadczeń i bardzo dobre efekty po zastosowaniu tego rozwiązania. Mamy też wiele opinii naszych klientów, którzy aplikowali już nasz nowy nawóz w truskawce i także to potwierdzają.

ENERMAX to sposób na większy kaliber borówki

Istotny jest fakt, że ENERMAX nie przyspiesza dojrzewania owoców ani nie pogarsza ich wybarwiania. Natomiast zdecydowanie poprawia ich kaliber i wpływa na wyrównanie procesu dojrzewania, co pozwala każdorazowo zebrać i sprzedać większe partie owoców dobrej jakości. Produkt jest zarejestrowany jako nawóz, a zatem nie ma wymaganego okresu karencji po zastosowaniu. Dlatego zabiegi są całkowicie bezpiecznie i mogą być wykonywane nawet w krótkim terminie przed zbiorami oraz pomiędzy nimi. Ma to bardzo duże znaczenie w specyficznej uprawie, jaką jest borówka amerykańska. Oprócz borówki produkt można stosować w truskawce, malinie, czereśni, wiśni deserowej, jak również w drobnoowocowych odmianach jabłek.

Pierwsze podanie nawozu dolistnego ENERMAX powinno odbyć się po zawiązaniu owoców, w dawce 1 kg/ha. Kolejne zabiegi należy powtarzać co 7-10 dni, stosując taką samą dawkę. Jeżeli na roślinach jest mniej owoców, można zmniejszyć ją do 0,5 kg/ha. Jeżeli chodzi o ilość zabiegów, może być ich nawet 4 lub 5, zależnie od tego, jak długo trwają zbiory. W przypadku borówki odbywają się one w kilku etapach, a plantatorom zależy na tym, żeby wydłużyć ten okres i kilkukrotnie uzyskiwać atrakcyjne owoce.

Aplikacja nawozu ENERMAX może być połączona ze stosowaniem fungicydów lub nawozów NPK. jak wynika z praktyki, ich mieszalność jest bardzo dobra. Ze względu na dość wysoką zawartość fosforu nie powinno się natomiast łączyć go w zabiegu z nawozami wapniowymi.

Enermax wyrownane owoce borowki
Borówka amerykańska nawożona produktem ENERMAX

Jak stosować nawozy podczas owocowania?

Kolejną z nowości, wprowadzonych na rynek przez firmę Amagro, jest nawóz ze znanej linii PLANTAFOL, który zawiera 25% fosforu, 50% potasu, ale nie ma w składzie azotu. Także ten produkt doskonale sprawdza się na etapie dojrzewania owoców. Warto podkreślić, że mimo podobnego składu PLANTAFOL i ENERMAX mają nieco inne działanie – a to za sprawą aminokwasów zawartych w tym drugim nawozie. Rolą PLANTAFOL-u jest kompleksowe odżywienie owocujących roślin. Z kolei ENERMAX nie tylko dostarcza im mikroelementy, ale przede wszystkim zapewnia pobudzanie procesu podziału komórek podczas wzrostu owoców, co przekłada się na ich większy rozmiar i wyrównanie kalibru.

Jeżeli warunki pogodowe lub brak czasu nie pozwalają plantatorom na wykonanie dwóch osobnych zabiegów, nawozy PLANTAFOL i ENERMAX można zastosować jednocześnie. Nie niesie to ryzyka przekroczenia zalecanej ilości podawanego fosforu i potasu. W łączonym zabiegu dawkowanie to 2 kg/ha PLANTAFOL-u oraz 1 kg/ha nawozu ENERMAX. W przypadku mniejszego owocowania w kolejnych zabiegach dawka ENERMAX-u może zostać zmniejszona do 0,5 kg/ha.

Jak uzyskać większy kaliber borówki?
Przewiń na górę